Paweł Kilen

Paweł Kilen - podróżnik

Podróżnik, rowerzysta, żeglarz, wspinacz, kajakarz, instruktor surwiwalu. Absolwent AWF w Warszawie, uczestnik i współorganizator przejścia Łuku Karpat – via Carpatia w 2002 roku.

W grudniu 2006 rozpoczął swoją podróż dookoła świata autostopem. Tak dostał się do Azji, Australii, Nowej Zelandii, a stamtąd do Afryki (tyle, ze jachtem- jachtostopem). Zainspirowany podróżą polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka, przemierzył rowerem Afrykę z południa na północ i rowerem tez wrócił do kraju. Po drodze zdobywał himalajskie i nowozelandzkie szczyty, spłynął Gangesem, przetrawersował Borneo przedzierając się przez dżunglę i przepływając fragment rzeki Mahakam (od Long Bagun do Long Iram - około 200 km) na samodzielnie przez siebie skonstruowanej bambusowej tratwie.

Każdy marzy o podróżach, marzyłem również i ja. Pomysł był prosty. Jadę w podróż dookoła świata. Jak najtaniej się da. Wiem, nic oryginalnego, sporo ludzi wpada na takie pomysły, niektórzy je też realizują, jak choćby sławni w środowisku podróżniczym Kinga i Chopin, laureaci Kolosa. Ale moja młodsza kuzynka i tak się nie mogła nadziwić: - Jak to? Spakował plecak i pojechał? – pytała.
Czy wiedziałem coś wcześniej o podróżowaniu? Teoretycznie bardzo dużo, bo studiowałem turystykę i rekreację, i mam nawet tytuł magistra w tej dziedzinie. W praktyce większości rzeczy uczyłem się dopiero w trasie. Na własnej skórze odczułem ból porażki i radość sukcesu. Dreszczyk emocji utrzymywał się dzięki temu nieustannie, a i satysfakcja z osiągniętych celów była tym większa.
Nagrody
i wyróżnienia


Oprócz tego, że Paweł otrzymał Kolosa 2011 w kategorii "Podróże", Paweł Kilen ma prawo czuć się również laureatem Nagrody Specjalnej Kolosów 2011, bowiem w trakcie swojej rowerowej przeprawy przez Afrykę wziął udział w dwóch etapach Sztafety "Afryka Nowaka".

Media

© 2023 PAWEŁ KILEN

Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie zdjęć i materiałów możliwe tylko i wyłącznie za zgodą autora.